Szkoła dla 5-latka---pomocy

Wszystko dla obecnych i przyszłych rodziców.

Moderator: pauli

ODPOWIEDZ
aniunia252
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 5:34 pm
Lokalizacja: WICKHAM

wt kwie 27, 2010 5:44 pm

Pomocy...jestem od niedawna w UK i chciałabym zapisac swoją 5-letnią córeczkę do szkoły.Nie mam pojęcia jak mam to zrobic, gdzie się zglosic kto by mi mógł pomóc? Mój angielski jest na niskim poziomie ale mam kolegę który w razie potrzeby mógłby mi pomóc w czymkolwiek. Niewiem od czego mam zacząc...proszę o pomoc jakakolwiek....z góry dziękuje:) pozdrawiam:)
Aniuniunia gg12538515 piszcie:)))
Awatar użytkownika
lunafly
Bardzo odważny
Posty: 902
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 1:04 pm
Lokalizacja: Southampton

wt kwie 27, 2010 7:32 pm

Witaj Aniu,
Sama dzieci jeszcze nie mam ale z pewnoscia nie jedna mama cos Ci tutaj podpowie, na poczatek jednak chce pomoc i zacytuje Ci artykul z Gonca Polskiego, tam sa wszystkie niezbedne wskazowki, jesli chodzi o Twoja prosbe. Dodam jeszcze,ze w urzedzie miasta z pewnoscia mozesz liczyc na wsparcie tlumacza a moze nawet informacje znadziesz juz w naszym jezyku.
Poszukiwanie szkoły dla dziecka najlepiej zacząć od wizyty w Councilu. Tam należy zapytać o Education Service i poprosić o application form.

Otrzymasz broszurę z adresami szkół w dzielnicy oraz aplikacje do wypełnienia. Będziesz potrzebować:
- dokument potwierdzający datę urodzenia dziecka (akt urodzenia albo paszport)
- potwierdzenie adresu (rachunek np. za gaz, prąd albo podatek lokalny)
- dokument potwierdzający prawa do opieki nad dzieckiem.

Z listy szkól wybierzesz trzy, które są najbliższe waszemu miejscu zamieszkania. Zanim zdecydujesz się na którąś placówkę, możesz zadzwonić do niej, umówić się na spotkanie i osobiście zobaczyć jak ona wygląda i co oferuje. Szkoły są kontrolowane przez instytucję OFSTED. Raporty - wyniki tych kontroli, które dadzą obraz konkretnej szkoły znajdziesz na stronie: http://www.ofsted.gov.uk/reports.

Jeżeli dziecko nie zna angielskiego, trzeba zaznaczyć, że ma special educational needs - czyli specjalne potrzeby, będzie miało dodatkowe lekcje z tego języka. Nie martw się, że szkoła nie jest polsko-angielska. Dziecko spotka w niej prawdopodobnie dzieci pochodzące z wszystkich kultur świata i mówiące różnymi językami. Jedno jest pewne - błyskawicznie nauczy się angielskiego.

Oprócz szkól państwowych w Wielkiej Brytanii istnieją tez szkoły wyznaniowe. Cieszą się one zwykle dobrą opinią i mają wysoki poziom nauczania, a także mniej miejsc niż chętnych, więc pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci tej samej wiary. W szkołach katolickich trzeba będzie przedstawić świadectwo chrztu. Wypełnioną aplikację należy złożyć w Educational Service swojego Councilu i to oni przydzielają dziecko do jednej z wybranych szkół.

Do Educational Service można się też zwrócić ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami, także z prośbą o tłumacza.
W angielskich szkołach obowiązują mundurki. Kompletny mundurek, łącznie ze strojem gimnastycznym, to wydatek ok. 50 funtów. Podręczniki, zeszyty i wszystkie przybory dla mniejszych dzieci (do 10 lat) zwykle zapewnia szkoła. Lekcje zaczynają się o 9.00 i kończą o 15.00, z godzinna przerwą na lunch.
Dolaczam tez strone miasta dotyczaca wszystkiego o co pytasz, klikaj w zakladki i czytaj, chocby ze slownikiem w reku, ale czytaj:
http://www.southampton.gov.uk/learning/schools/
Znajdziesz tutaj szkoly z Twojej okolicy, warto wczesniej dowiedziec sie gdzie sa, jakie sa, isc na jakies rozeznanie, odwiedzic szkole, nauczycieli , popytac wsrod sasiadow, jakie sa opinie, jaka okolica itp
i jeszcze jedno w internecie jest teraz bez liku stron dla mam i ich pociech z UK moze znajdziesz jakas Tobie pomocna a na niej osoby z Soton, zreszta zawsze warto dzielic sie doswiadczeniami a tam z pewnoscia znajdziesz wiele ciekawych opini i potrzebnych informacji.
Pozdrawiam, mam nadzieje,ze bylam pomocna.
lunafly :)
Obrazek
aniunia252
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 5:34 pm
Lokalizacja: WICKHAM

czw kwie 29, 2010 10:03 am

Dziękuje bardzo za okazałą pomoc, w najbliższym czasie będziemy wraz z mężem starac się o przyjęcie dziecka do jakiejkolwiek szkoły,bo to ważne na tym etapie. jESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJE.
Aniuniunia gg12538515 piszcie:)))
mika3
Gość
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 28, 2011 7:15 pm

sob sie 06, 2011 12:50 pm

Ciekawa jestem czy znalazłaś tą szkołę dla dziecka i jakie są Twoje wrażenia. A tak na marginesie to mam pytanie: co to jest "dokument potwierdzający prawa do opieki nad dzieckiem" od pięciu lat jestem mamą ale jakoś czegoś takiego nie musiałam nigdy przedstawiać, czy nie wystarczy akt urodzenia? i czy musi być przetłumaczony?
ODPOWIEDZ