Uznanie polskiego wykształcenia w UK

Gdzie kupić? Jak znaleźć?... Czyli garść porad na bieżąco !
ODPOWIEDZ
mariusz_m
Zaczyna Działać
Posty: 136
Rejestracja: wt gru 29, 2009 5:39 pm
Lokalizacja: Southampton
Kontakt:

śr sty 22, 2014 1:09 am

Drodzy użytkownicy forum. Ponieważ od lat prowadzę porady edukacyjne i zawodowe, często spotykam się ze stwierdzeniem, że polskie wykształcenie się w UK nie liczy. Zwykle, gdy dopytuję skąd taki pomysł, w odpowiedzi dowiaduję się, że "ktoś mi tak powiedział", "znajoma mi powiedziała", "w agencji powiedzieli" i tak dalej...

Otóż ja mówię odwrotnie. Polskie wykształcenie się w UK liczy. Co więcej, czasem liczy się bardzo! Trzeba tylko zrozumieć angielskiego pracodawcę. Na rynku pracy są tysiące miliony ludzi z setkami różnych dziwnych brytyjskich kwalifikacji zawodowych z każdej dziedziny. No i taki pracodawca mniej więcej orientuje się w kwalifikacjach z dziedziny, w której działa. Gdy zobaczy papiery polskie, po polsku, w dodatku wręczy je ktoś mówiący tylko po polsku, to po prostu często nawet nie wie co w rękach trzyma.

Jak więc sprawić, żeby pracodawca zrozumiał?

Otóż w każdym kraju EU jest sobie takie specjalne narodowe centrum rozpoznawania kwalifikacji zagranicznych, które się nazywa NARIC. w UK jest instytucja nazywająca się UK NARIC :). Ta właśnie instytucja zajmuje się porównywaniem standardów kwalifikacji z różnych krajów i ta właśnie instytucja wystawi wam papier, że wasze polskie wykształcenie liczy się tak jak: (i tu konkretna nazwa i poziom brytyjskiej kwalifikacji). Dzięki temu pracodawca dostaje od was oficjalne pismo z narodowego brytyjskiego urzędu, w dodatku po angielsku, że w Polsce zdobyliście kwalifikacje, które można porównać do konkretnych Brytyjskich kwalifikacji. No i nagle się okazuje, że wasze papiery są mile widziane, bo są wreszcie zrozumiane.

Jak więc zaaplikować do UK NARIC o rozpoznanie kwalifikacji?

1. Na ich stronie (która jest oczywiście po angielsku) wypełnia się prosty formularz on-line. Podajecie swoje dane osobowe i polskie nazwy kwalifikacji, które chcecie porównać z brytyjskimi.
2. Poźniej przechodzicie do płatności kartą i tu są dwie możliwości, bo są dwie usługi. Albo wybieracie "Statement of Comparability", albo "Statement of Comparability with Translation Waiver". Płacicie za ten sam dokument, ale jeśli macie swoje świadectwa z Polski po polsku, to wybieracie opcję drugą (dwa razy droższą), a jeśli macie je przetłumaczone na angielski, to wybieracie opcję pierwszą (około 50 funtów za każdą kwalifikację).
3. Po zapłaceniu, przychodzi wam mejlem potwierdzenie wpłaty z adresem gdzie wysłać kopie kwalifikacji (i ewentualnie tłumaczeń, jeśli macie). Należy to potwierdzenie wydrukować.
4. Wkładacie do koperty to potwierdzenie oraz kopie wszystkich stron wszystkich rozpoznawanych kwalifikacji z ewentualnymi kopiami tłumaczeń (warto aby kopie były kolorowe, ale to można zrobić na domowej drukarce ze skanerem).
5. Piszecie krótki list po co wam to. Wtedy UK NARIC wam odeśle informację co możecie robić dalej, na przykład wskazówkę, że są jakieś organizacje zrzeszające osoby wykonujące ten zawód w UK i warto się ich dalej zapytać o dalsze możliwości rozwoju. List oczywiście po angielsku :). Dołączacie list to wszystkich pozostałych papierów w kopercie i wysyłacie na adres z potwierdzenia zapłaty.
6. Zwykle, w ciągu 3 tygodni, dostajecie oficjalny list z UK NARIC jak się w tym kraju liczą wasze kwalifikacje. Ten list jest ważny zawsze, więc choć może opłata skarbowa za rozpoznanie może się wydawać duża, to jednak robi się to raz i tyle.

To naprawdę nie takie trudne, aby uznać swoje wykształcenie. Mi to zajmuje około godziny, więc osobie nie wprawionej zajmie do dwóch godzin.

Tak więc jeśli poświęciliście w Polsce po kilka lat na szkoły zawodowe, technika, szkoły policealne lub studia, to naprawdę warto poświęcić 2 godziny na załatwienie uznania tych kwalifikacji tutaj w UK. Nie ma co gadać, że się nie liczą, bo się liczą, a ja ostatnio w każdym tygodniu komuś to udowadniam i już mnie to męczy :) Jesteście wykształceni, osiągnęliście coś w życiu. Teraz tylko zróbcie ten ostatni krok i uznajcie to wykształcenie. Może praca znajdzie się wtedy szybciej niż się spodziewaliście. A jeśli boicie się, że nie podołacie z angielskim, to i tak rozpoznajcie kwalifikacje i uczcie się angielskiego. Któregoś dnia będzie na tyle dobry, że będziecie mogli podjąć pracę w dziedzinie, którą znacie i lubicie.
ODPOWIEDZ