Akwarystyka

Masz hobby? Szukasz ludzi o podobnych zainteresowaniach? Podziel się swoimi pasjami!
ODPOWIEDZ
Wujek Kazek

śr cze 11, 2008 4:31 pm

Ciekawe, czy wśród Forumowiczów znajdą się jacyś miłośnicy świata wodnych stworzeń? Czy jest ktoś, kto posiada lub posiadał akwarium? Od jakiegoś czasu sam szykuję się do przyozdobienia swojego mieszkania zbiornikiem, w którym chcę trzymać ryby tropikalne i zastanawiam się, czy jest ktoś, z kim mógłbym pogadać o tym miłym hobby.

Mieszkając w Polsce miałem w domu sporo akwariów i na przestrzeni wielu lat hodowałem w nich nie tylko rybki, ale też małe akwariowe żabki i traszki wyłowione z jakiegoś pobliskiego stawu :) , a także wodne chrząszcze, które są szczególnie fascynującym obiektem obserwacji.

Czy znacie godne polecenia centra akwarystyczne w okolicy So'ton? Gdzie można zaopatrzyć się w zdrowe rośliny i ryby? Jak dotąd słyszałem o Maidenhead Aquatics gdzieś w okolicach Fair Oak.
Awatar użytkownika
FISHERMAN
Zasłużony W Boju
Posty: 299
Rejestracja: śr gru 05, 2007 10:17 pm
Lokalizacja: Southampton

śr cze 11, 2008 5:50 pm

hey

Co prawda to nie posiadam zbyt duzego i zaawansowanego akwarium ale jakies ryby w nim sa :)

Mam akwarium okolo 20-25 litrow kupione za L5 na "smietniku".
Pierwsze rybki ktore zakupilem to gupiki ale niestety wszystkie padly predzej czy pozniej. ( sklep nazywa sie pets czy jakos tak i jest na wichester road ) - nie polecam

Nastepnie zakupilem rybki w innym sklepie ( na ulicy Anglesea - zaraz kolo Shirley ) - rybki wszystkie sie trzymaja i wygladaja na zdrowe. Nie wiem co to za gatunki ale jedne takie szare z paskiem czarnym a drugie takie jakby czerwone.

Akwarium mam bo milo czasami popatrzec na plywajace rybki a w nocy super swieci jako lampka :)

pozdr

Adrian
Awatar użytkownika
madziula
Bardzo odważny
Posty: 555
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:04 pm
Lokalizacja: Bieszczady(UD)/ Bitterne Park

śr cze 11, 2008 6:57 pm

jezeli o tych samych rybkach mowa ( szaro- srebrzysta, a od oka a nawet od "buzi" do ogonu biegnie czarny pasek ) to masz Grubowarga Syjamskiego (slodkowodna ryba z rodziny karpiowatych)

Hm z ta czerwona to kilka opcji, jezeli jest czerwona ale grzbiet ma niebieskawy to jest to Neon Czerwony a czasem niektore odmiany samcow gupikow sa czerwone, byc moze masz tez mieczyka :wink:
Semper fidelis
Wujek Kazek

śr cze 11, 2008 10:47 pm

Ha! Jednak są tu akwaryści!
Też próbowałem na podstawie tego opisu wytropić, jakie rybki może posiadać Adrian. Wspierając się na przywiezionej niegdyś z Polski książce "Ty i twoje akwarium" mogę zasugerować następujące gatunki szarych rybek z paskiem:
- brzanka wysmukła,
- stojaczek punktowany,
- drobnoustek jednopręgi,
- pielęgnica skośnopręga,
- bedocja madagaskarska.
Jeśli chodzi o ryby "jakby" czerwone, to można tu podciągnąć wiele odmian mieczyków, zmienniaków lub brzanek, choć możliwe, że chodzi tu np. o złote rybki.
Pewnie to nie wyczerpuje wszystkich możliwości, ale warto się o to dowiedzieć choćby z tego powodu, że wiedząc, jakie masz rybki, możesz im zapewnić odpowiednie warunki (temperatura i pH wody, rodzaj pokarmu itp.)
Awatar użytkownika
FISHERMAN
Zasłużony W Boju
Posty: 299
Rejestracja: śr gru 05, 2007 10:17 pm
Lokalizacja: Southampton

czw cze 12, 2008 7:53 am

hey

Tak wiec :
te rybki z paskiem przez srodek od oka do ogona w sumie po sprawdzeniu w necie okazalo sie jakby podobne do Grubowarga syjamskiego ale nie dokonca jestem pewny czy to ten gatunek - moze dlatego ze moje sa male tzn dlugosc okolo 3 cm. Mam ich 5.

Wyszukujac rybki ktore wymienil Wujek Kazek natrafilem na gatunek Barwieniec czerwony i wydaje sie ze to wlasnie takie posiadam. Jest ich 5 w moim wodnym swiecie.


Akwarium narazie podziwiam od strony wizualnej gdyz obce mi sa wszelkie zjawiska w nim zachodzace. Jak do tej pory to moge smialo stwierdzic ze gupiki to jakos malo atrakcyjne rybki pod wzgledem ich zachowania w akwarium - plywaja przy gorze, kazda gdzie indziej itp


Macie jakis prosty sprawdzony sposob na slimaki ?
Mialem rosliny ale nie wiem czy z winy slimakow czy moze slabego swiatla wyginely tzn. sa teraz tylko malutkie i zamierzam dokupic ich wiecej - moze sztuczne ? :)

Akwarium obecnie stoi przy oknie wiec nowe rosliny powinny miec dobre zrodlo swiatla.

Dno akwaarium to kamyczki - w roznych kolorach - taka mieszanina.
Samo akwarium jest w ksztalcie 5kata i wysokie na jakies 40 cm. W pokrywie znajduje sie zamocowany filtr i oswietlenie.

Aaaa przypomnialo mi sie ze jest jeszcze jedna rybka :) jak kupilem to byla mala tzn z 3 cm - teraz to moze ma z 6 :) jest to glonojad.
Na kamyczkach znajduje sie duzy kamien z dziura w srodku na wylot i to jest wlasnie jego ulubione miejse.


Adrian

P.S Post moze troche chaotyczny aler pisany w pracy a szef sie gdzies tu kreci w mojej okolicy .
Wujek Kazek

czw cze 12, 2008 10:20 pm

Ubytki w roślinach mogą być spowodowane właśnie obecnością ślimoli... Oto porady ludzi z branży na ten temat:
http://www.forum.biolog.pl/tematy49/zwa ... vt3635.htm

Niedoświetlenie zbiornika też może być przyczyną słabego wzrostu roślin, jednak osobiście nie ustawiałbym akwarium przy samym oknie, bo z kolei zbyt mocne, bezpośrednie światło może doprowadzić do niekontrolowanego namnożenia się glonów. Jeśli i tak masz sztuczne oświetlenie, to najkorzystniej jest ustawić akwarium pod ścianą przeciwległą do okna lub na jednej z bocznych ścian pokoju.

Nie jestem zwolennikiem sztucznych roślin, po pierwsze dlatego, że nie spełnią one takich samych funkcji w utrzymaniu równowagi ekosystemu w Twoim zbiorniku, po drugie nie będziesz miał satysfakcji z tego, że rosną, po trzecie mają tendencję do wypływania na powierzchnię, zwłaszcza gdy rybki trochę podkopią żwirek wokół nich :)

Jeśli chodzi o gupiki, to nie są one fascynujące, jeśli nie interesuje Cię ich profesjonalna hodowla w celu uzyskania czystych odmian lub konkretnych cech. Zapaleni hodowcy cenią je natomiast za niepowtarzalność kształtów i ubarwienia, zwłaszcza płetw ogonowych samców. Zresztą, oto cała wiedza o tym gatunku:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gupik
Pamiętam, że w moich akwariach gupiki często padały ofiarami innych ryb, właśnie ze względu na swoje przyciągające barwy i nieduże rozmiary.

Glonojad w akwarium to pożyteczna rzecz! Jeden osobnik na akwarium to może zbyt mało, żeby kontrolować ilość glonów, ale kilka sztuk powinno dobrze pełnić funkcję czyścicieli dna. Nie wiem jaką masz odmianę glonojada, bo wydaje mi się, że jest ich sporo, ale zbrojniki, które ja trzymałem miały pokrywy skrzelowe zakończone kilkoma ostrymi kolcami i czasami broniąc swojego ulubionego kącika w akwarium potrafiły pokaleczyć nimi inne ryby - dorosłe samce bywają agresywne.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrojnikowate
ODPOWIEDZ