Kilka pytan dotyczacych tzw prawa w UK przyszlej Mamy. =)

Wszystko dla obecnych i przyszłych rodziców.

Moderator: pauli

ODPOWIEDZ
NNatalia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 06, 2010 9:28 am

śr paź 06, 2010 9:39 am

Witam jestem obecnie w polowie 6 miesiaca ciazy wiec i powolutku zaczynam sie martwic o rozne prawne strony dotyczacego mnie na macierzynskim i mojego maluszka.
1. Czy aby dostac macierzynskie musze miec Home Office?? Pracuje w sklepie na tzw kontrakce od ponad roku wiec wiem ze niby wszystkie warunki do platnego macierzynskiego spelniam, jednak ten Home Office mnie nurtuje.
2. Bez wzgledu na pytanie u gory wiem ze Home Office jest mi potrzebny (czy moj malzonek rownierz musi go posiadac czy jedno z rodzicow wystarczy?) aby dostac jakiekolwiek benefity na dziecko (mam na mysli nie tylko Child Benefit ale i np jednorazowy Grant po i przed urodzeniem dziecka) w zwiazku z czym czy wie ktos jak o Home Office sie starac? Co mi potrzebne aby go uzyskac? Itp.. Jedyne co wiem to ze kosztuje okolo 90 -100 funtow. Moj szef nie moze mi w tym pomoc gdyz nie ma zielonego pojecia co to jest? Jestem jedyna polka pracujaca w tym sklepie, reszta to sami anglicy ktozy nie maja w tzw znajomych innych polakow, wiec rownierz inni pracownicy nie moga nic doradzic mi na ten temat. =(
3. Czy o Child Benefit moge sie starac przed urodzeniem dziecka (to bedzie moje pierwsze dziecko)? Bo wiem ze na otrzymanie Grantu mam tylko 3 miesiace i aby go uzyskac musze pobierac juz Child Benefit.
4. Na czym tak dokladnie polega paternity leave? Wiem ze jest to wolne dla "swiezo upieczonych Tatusiow", ale czy sa jakies wymogi aby je dostac? Jakie? Jak sie o paternity leave starac?
Z gory dziekuje za odp na moje pytania.
Pozdrawiam. Natalia. =)
Awatar użytkownika
ANECZKA25
Administrator
Posty: 412
Rejestracja: pn paź 16, 2006 7:30 pm
Lokalizacja: Southampton

śr paź 06, 2010 3:06 pm

Workers Registration Scheme (WRS), czyli jak to tutejsza Polonia potocznie nazywa 'Home Office' trzeba miec zeby starac sie o jakiekolwiek zasilki w UK. Po za tym jest to potwierdzenie ze pracujesz legalnie w UK. Jezeli nie jestes samozatrudniona, a pracujes znormalnie dla pracodawcy, to powinnas zalatwic Home Office w ciagu miesiaca od podjecia pierwszej pracy w UK.
Wiecej na stronie:http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... polish.pdf
a formularz pod linkiem: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormwrs.doc

O child benefit nalezy sie starac po urodzeniu dziecia, bo potrzebny jest do formularza akt urodzenia.

Paternity leave, czyli urlop ojcowski: http://www.polkadot.pl/pl/mama_i_dzieck ... k_ojcowski


Pozdr

A
---Wonderful girl. Either I'm going to kill her or I'm beginning to like her---
NNatalia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 06, 2010 9:28 am

czw paź 07, 2010 9:11 am

"Po 12 miesiącach pracy bez przerwy przekraczającej w sumie 30 dni, nabędą Państwo pełne prawa pracownicze na mocy traktatu Unii Europejskiej i nie będą Państwo podlegać obowiązkowi rejestracji. Będziecie Państwo mogli ubiegać się o prawo stałego pobytu w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu potwierdzenia prawa pobytu jako pracownik. Kartę rejestracji pracownika oraz zaświadczenie o rejestracji pracownika u każdego z pracodawców, dla których Państwo pracowali bądź pracują, a także listy od pracodawców oraz odcinki wypłaty zalicza się do dokumentów potwierdzających 12 miesięczny, nieprzerwany okres zatrudnienia."

Pracuje legalnie na podstawie umowy o prace w nie malej firmie juz ponad 12 miesiecy, jedyne przerwy to urlop platny. Czy w zwiazku z powyzszym nadal musze ubiegac sie o WRS ("Home Office") w celu otrzymania benefitow na dziecko??
NNatalia
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 06, 2010 9:28 am

czw paź 07, 2010 9:27 am

A i bym zapomniala gdzie moge znalesc formularz WRS ale normalnie wydrukowany (bez tych dziwnych kwadracikow jakie sa w tym linku)? Maja je w JobCentre? Moze w SOS Polonia??
Awatar użytkownika
ANECZKA25
Administrator
Posty: 412
Rejestracja: pn paź 16, 2006 7:30 pm
Lokalizacja: Southampton

czw paź 07, 2010 12:06 pm

NNatalia pisze:"Po 12 miesiącach pracy bez przerwy przekraczającej w sumie 30 dni, nabędą Państwo pełne prawa pracownicze na mocy traktatu Unii Europejskiej i nie będą Państwo podlegać obowiązkowi rejestracji. Będziecie Państwo mogli ubiegać się o prawo stałego pobytu w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu potwierdzenia prawa pobytu jako pracownik. Kartę rejestracji pracownika oraz zaświadczenie o rejestracji pracownika u każdego z pracodawców, dla których Państwo pracowali bądź pracują, a także listy od pracodawców oraz odcinki wypłaty zalicza się do dokumentów potwierdzających 12 miesięczny, nieprzerwany okres zatrudnienia."

Pracuje legalnie na podstawie umowy o prace w nie malej firmie juz ponad 12 miesiecy, jedyne przerwy to urlop platny. Czy w zwiazku z powyzszym nadal musze ubiegac sie o WRS ("Home Office") w celu otrzymania benefitow na dziecko??
NNatalia, nie pracujesz legalnie jesli nie masz Home Office WRS. Mozesz placic podatki, miec urlop platny z pracy cokolwiek.. jesli w ciagu miesiaca od podjecia pierwszej pracy sie nie zarejestrowalas w WRS, to pracujesz nielegalnie. Nie stanie ci sie pewnie nic, bo cie nikt nie deportuje, ale bedziesz miala problemy z zalatwianiem spraw urzedowych, bo WRS wymagaja.

pozdr

A
---Wonderful girl. Either I'm going to kill her or I'm beginning to like her---
Awatar użytkownika
pauli
Zasłużony W Boju
Posty: 399
Rejestracja: pn mar 26, 2007 9:22 pm

sob paź 16, 2010 1:54 am

[quote="NNatalia"(mam na mysli nie tylko Child Benefit ale i np jednorazowy Grant po i przed urodzeniem dziecka) w zwiazku z czym czy wie ktos jak o Home Office sie starac? Co mi potrzebne aby go uzyskac? Itp.. Jedyne co wiem to ze kosztuje okolo 90 -100 funtow. Moj szef nie moze mi w tym pomoc gdyz nie ma zielonego pojecia co to jest? Jestem jedyna polka pracujaca w tym sklepie, reszta to sami anglicy ktozy nie maja w tzw znajomych innych polakow, wiec rownierz inni pracownicy nie moga nic doradzic mi na ten temat. =(
3. Czy o Child Benefit moge sie starac przed urodzeniem dziecka (to bedzie moje pierwsze dziecko)? Bo wiem ze na otrzymanie Grantu mam tylko 3 miesiace i aby go uzyskac musze pobierac juz Child Benefit.
4. Na czym tak dokladnie polega paternity leave? Wiem ze jest to wolne dla "swiezo upieczonych Tatusiow", ale czy sa jakies wymogi aby je dostac? Jakie? Jak sie o paternity leave starac?
Z gory dziekuje za odp na moje pytania.
Pozdrawiam. Natalia. =)[/quote]
Ze od konca zaczne, o paternity leave sie nie staralismy, maz po prostu oglosil , ze jak czas bedzie odpowiedni to do pracy nie pojdzie!Chyba, ze niuanse, to moze byc inaczej, jest jaki maternity form,co to wszem i wobec przedstawic:).Grant in pragnency(zwany tez pregggers benefit, let's have some more) w styczniu czy od stycznia sie deaktualizuje. I wiecej go nie bedzie!
gg2833495

[img]http://images49.fotosik.pl/33/c0194fb46e7b99ff.jpg[/img]

Everyone is entitled to my opinion.
Awatar użytkownika
pauli
Zasłużony W Boju
Posty: 399
Rejestracja: pn mar 26, 2007 9:22 pm

sob paź 16, 2010 2:05 am

Anyway, starc sie o paternity leave, nie trzzzeba za bardzo,Swiadectwo od ploznej (mid-wife) powinno wystartczyc, a ogolnie to na kiedy masz hmm termin?:
gg2833495

[img]http://images49.fotosik.pl/33/c0194fb46e7b99ff.jpg[/img]

Everyone is entitled to my opinion.
ODPOWIEDZ