Start Poradniki Kobieta w ciąży w SOUTHAMPTON- przewodnik dla przyszłych mam

Kobieta w ciąży w SOUTHAMPTON- przewodnik dla przyszłych mam

7783

Hej! Jestem w ciąży! Opieka prenatalna rozpoczyna się od momentu potwierdzenia ciąży. Southampton University Hospitals NHS Trust Maternity Services (położnicy i położne) współpracują z Twoim lekarzem pierwszego kontaktu (GP), aby jak najlepiej dopasować opiekę nad Tobą do Twoich warunków.

Kiedy zorientujesz się, że możesz być w ciąży, skontaktuj się najpierw ze swoim GP. Zostaniesz przez niego skierowana do lokalnego zespołu położnych.
Jedna z położnych, współpracująca z Twoją przychodnią spotka się z Tobą w Twojej przychodni, lokalnej izbie porodowej, lokalnym Children’s Centre lub u Ciebie w domu. Porozmawiamy na wiele tematów dotyczących Ciebie oraz usług, jakie możemy Ci zaoferować. Twoja położna lub GP omówi z Tobą ilość, czas oraz tematykę spotkań prenatalnych odpowiednich dla Ciebie, a także to, gdzie chciałabyś urodzić swoje dziecko.
Podczas ciąży oraz przez rok od narodzin dziecka przysługują Ci bezpłatne recepty oraz bezpłatna opieka dentystyczna w ramach NHS.
Jeśli Twoja ciąża nie była zaplanowana, potrzebujesz rady i wsparcia, skontaktuj się z Firgrove Crisis Pregnancy Centre pod numerem 023 8078 3134.

Jakieś problemy?

Oddział wczesnej ciąży (EPU – Early Pregnancy Unit) zapewnia opiekę kobietom, u których wystąpiły problemy we wczesnej ciąży. Oddział mieści się w szpitalu Princess Anne (PAH -Princess Anne Hospital), jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.
Jeśli potrzebujesz porady, zadzwoń pod numer 023 8079 8412 lub 023 8079 6988. Jeśli zostałaś już objęta opieką prenatalną przez położną, w razie potrzeby najpierw skontaktuj się z nią lub swoim GP.

Opieka dopasowana do Ciebie!

Jeśli Twoja ciąża niesie ze sobą niskie ryzyko wystąpienia komplikacji, opiekę nad Tobą będzie sprawował zespół położnych wraz z Twoim GP. Kobietom w ciąży podwyższonego ryzyka zaoferuje się prowadzenie ciąży przez zespół konsultantów położników, którzy dzielą te opiekę z położnymi i GP.
Zespół położników, we współpracy z Twoim GP oraz lokalnym zespołem położnych, opiekuje się kobietami, które mają już problemy zdrowotne, lub u których wystąpiły komplikacje w czasie ciąży. Jeśli zostałaś objęta opieką położnika, ale wszystko jest w porządku z Tobą i Twoim dzieckiem, zwykle będziesz miała tylko jedną wizytę w klinice położniczej. Twoja ciąża będzie prowadzona przez położną i Twojego GP, którzy skierują Cię z powrotem do lekarza położnika, jeśli coś ich zaniepokoi. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz przyjść na swoją wizytę, daj nam proszę jak najszybciej znać – zaproponujemy te wizytę innej ciężarnej.
Opiekę nad kobietami poniżej 17 roku życia sprawują położne z Young People’s Maternity Practice (YPMP). Jest to niewielki zespół położnych specjalizujących się w opiece i wspieraniu młodych kobiet i ich rodzin.
Wizyty kontrolne mogą odbywać się w Twoim domu, przychodni, miejscowej izbie porodowej lub Children’s Centre, albo w przychodni przy szpitalu Princess Anne. Podczas każdej wizyty będzie badane Twoje ciśnienie krwi, próbka moczu oraz rytm serca dziecka. Jeśli nie możesz być obecna na spotkaniu, skontaktuj się jak najszybciej ze swoją przychodnią lub przychodnią położniczą, aby odwołać wizytę.

Princess Anne Hospital 023 8079 6016
Bitterne Health Centre 023 8042 0420
Community Midwives Office PAH
023 8079 8513 (West), 023 8079 5205 (East), 023 8079 4871

Czas płynie …

Jeśli powyżej 20 tygodnia wystąpią jakieś problemy związane z ciążą, możesz skorzystać z usług naszego dziennego oddziału położniczego (Day Obstetric Unit – poziom D, oddział położniczy) otwartego od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00, oraz w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00. Skierowanie nie jest konieczne. Zadzwoń pod numer 023 8079 6303, aby otrzymać poradę lub umówić się na spotkanie ze specjalistycznym zespołem położnych i lekarzy.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub porady w godzinach innych niż podane powyżej, zadzwoń na oddział porodowy (Labour Ward) pod numer 023 8079 6002.

Testy

Badania przesiewowe, które oferujemy kobietom w ciąży, są szczegółowo opisane w broszurze „Badania przesiewowe dla ciebie i twojego dziecka”. Powinnaś otrzymać ją w swojej przychodni po potwierdzeniu ciąży.
Broszura ta jest dostępna w języku polskim na stronie internetowej www.screening.nhs.uk/languages.

Wieczór informacyjny

Tak wcześnie, jak to możliwe zapraszamy kobiety i ich partnerów na nasz bezpłatny wieczór informacyjny. Odbywa się on w przychodni przyszpitalnej PAH, poziom E, w pierwszy wtorek parzystych miesięcy: luty, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik i grudzień. Wieczór ma charakter nieformalny, jest skierowany do oczekujących rodziców oraz tych, którzy dopiero planują ciążę. Oferujemy porady i informacje związane ze wszystkimi aspektami ciąży, takimi jak dieta, karmienie piersią, pieluszki, foteliki samochodowe, podróże zagraniczne. Około godziny 19.00 przedstawiamy krótką prezentację; znajdziesz też około 20 stoisk z odpowiednimi informacjami zdrowotnymi i komercyjnymi.

Ważne!

Jeśli w czasie ciąży zmienisz nazwisko, adres lub GP, poinformuj nas o tym jak najszybciej, abyśmy mogli uaktualnić Twoje dane w naszej bazie danych.
Zawsze noś przy sobie kartę ciąży.
Zawsze informuj swoją położną o konsultacjach z innymi lekarzami, dodatkowo wykonanych badaniach oraz przepisanych Ci lekach, zarówno w UK, jak i zagranicą.

Gdzie rodzić?

Kobiety w Southampton mają do wyboru kilka miejsc narodzin swojego dziecka:
Dom
Samodzielna izba porodowa (New Forest Birth Centre) w Ashurst – prowadzona przez położne; przyjazna atmosfera i otoczenie promujące poród drogami natury i pewnych siebie rodziców.
Oddział porodowy w PAH – dla kobiet rodzących drogami natury oraz dla tych, które potrzebują dodatkowej pomocy lub sprzętu podczas porodu (np. znieczulenie zewnątrzoponowe, cesarskie cięcie); oddział intensywnej opieki dla kobiet z rzadkimi, ale trudnymi komplikacjami ciąży.
Izba porodowa Broadlands przy PAH – dla kobiet, u których w obecnej ciąży, a także w poprzednich, nie wystąpiły żadne komplikacje.
Za urodzenie dziecka w którymkolwiek z powyższych miejsc nie jest pobierana żadna opłata. Twój partner, koleżanka lub członek rodziny może oczywiście towarzyszyć Ci podczas porodu.

Gratulacje, to chłopiec/dziewczynka!

Opieką poporodową zajmują się położne środowiskowe i ich asystenci. Zanim opuścisz szpital, położna omówi z Tobą plan opieki nad Tobą po powrocie do domu. Kiedy już wrócisz do domu, położna odwiedzi Cię lub skontaktuje się z Tobą telefonicznie. Ilość wizyt jest uzależniona od tego, jak czujesz się Ty i dziecko, i jak sobie radzicie. Po około dwóch tygodniach przejdziesz pod opiekę pielęgniarki środowiskowej (Health Visitor). Podczas wizyty uzyskasz od niej informacje dotyczące wsparcia zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka.
Jeśli po narodzinach dziecka wciąż brakuje Ci odpowiedzi na jakieś pytania i chciałabyś w zaufaniu i pełnej dyskrecji porozmawiać z położną, skontaktuj się z Births Afterthoughts pod numerem 023 8079 6834. Nie ma znaczenia jak dawno temu urodziło się Twoje dziecko, ani czy Twoja ciąża i/lub poród przebiegły bez problemów czy z komplikacjami, Twój telefon będzie miło przyjęty.

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE DLA PRZYSZŁYCH MAM

– http://www.suht.nhs.uk/OurServices/Womenshealth/Womenshealth.aspx
Oficjalna strona Southampton General Hospital. Tu znajdziesz informacje dotyczące Princess Anne Hospital i usług oferowanych przyszłym mamom (strona w języku angielskim)
– www.nhsgrampian.net (Other languages)
„Ready, Steady, Baby” (Do startu, gotowi, dziecko!) – Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa.
– www.screening.nhs.uk (Screening Information – Information in other languages)
Wszystko co powinnaś wiedzieć na temat badań przesiewowych Twoich i Twojego dziecka, m. in. badania krwi w ciąży, USG, badanie słuchu noworodka, badanie pod kątem syndromu Downa.
– www.screeningservices.org.uk (Antenatal Screening Wales – Public – Screening tests)
Informacje o badaniach przesiewowych w czasie ciąży (badania krwi, USG).
– www.oaa-anaes.ac.uk (Information for mothers – Foreign languages translations)
Tu znajdziesz informacje dotyczące dostępnych sposobów łagodzenia bólu podczas porodu, od metod niekonwencjonalnych, do znieczulenia zewnątrzoponowego (epidural).
– www.babycentre.co.uk (Midwife resources – Translated articles)
Wybór artykułów dotyczących ciąży i opieki nad niemowlęciem, m. in. Jak rozpoznam, że rozpoczął się poród?, Objawy w ciąży/po porodzie, których nie wolno lekceważyć.
– www.heron.nhs.uk (Patient Information – Language)
Szeroki wybór oficjalnych ulotek i broszur dotyczących zdrowia.

Strony internetowe dla polskich rodziców w UK

– www.dzieciak.co.uk
– www.mamatata.co.uk
– www.mojawyspa.co.uk

I na koniec …

Mamy nadzieję, że ten przewodnik jest dla Ciebie pomocny. Jeśli Twój angielski nie jest dobry, przy każdej wizycie możesz liczyć na pomoc tłumacza – musi on jednak być poinformowany z wyprzedzeniem. Jeśli masz jakiekolwiek dalsze pytania, nie wahaj się skontaktować z EU Welcome euwelcome@yahoo.co.uk Możesz do nas napisać w swoim języku ojczystym, my przekażemy dalej Twoje pytania i upewnimy się czy otrzymałaś na nie odpowiedź. Wiele pożytecznych informacji znajdziesz także na naszej stronie www.euwelcome.org (Useful links – Polski)

This booklet has been produced by EU Welcome.
You can contact EU Welcome on 07786 392886, euwelcome@yahoo.co.uk or through www.euwelcome.org
EU Welcome is here to help you, and organises events and meetings to help EU citizens integrate into life in and around Southampton.
All material in this document including text, photographic images, icons, artwork and logos are Copyright to EU Welcome, unless otherwise stated, under Section 1 Copyright and Patents Act 1988. No part of this document may be reproduced, stored on any retrieval system or transmitted in any way without express permission.